Jak w ostatnim roku zmieniał się algorytm Google’a?

Google to zdecydowanie najbardziej popularna wyszukiwarka w naszej szerokości geograficznej. W Polsce korzysta z niej około 97% użytkowników internetu. Na świecie jej pozycja wydaje się być nieco mniej jednoznaczna, jednak wciąż dominująca – według statystyk globalnych, Google zabiera około 72% rynku. Na drugim miejscu plasuje się się Bing z 10%, zaś na trzecim Yahoo (około 8%).

Warto zastanowić się na tym, co wpływa na fakt, że wyniki wyszukiwania Google przedstawiają się w konkretny sposób. Musimy bowiem zdać sobie sprawę z istnienia specjalnych algorytmów, które decydują o tym, jaka konkretna witryna (i na której pozycji) pojawi się po wpisaniu danej frazy czy słowa w okno wyszukiwarki.

Algorytmy te co jakiś czas ulegają zmianie. W ten sposób Google dba o to, by wyniki wyszukiwania były jak najbardziej wartościowe dla konkretnego użytkownika. Co więcej, Google nie zawsze jasno informuje, jakie konkretne modyfikacje zostały wprowadzone.

Wraz ze specjalistami ze strony: q-seo.pl, przed którymi wyszukiwarkowe algorytmy nie mają żadnych tajemnic, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie najważniejszych zmian w zasadach wyszukiwania Google, jakie miały miejsce w tym roku.

PINGWIN 4.0 działający w czasie rzeczywistym

1. Modyfikacja głównego algorytmu Google, czyli Pingwina, na początku roku. Dokładna treść zmian nie została podana przez twórców wyszukiwarki, nie ulega jednak wątpliwości, że pewne wyniki uległy zmianie. Podejrzewa się, że Google zaczęło bardziej zwracać uwagę na jakość oraz aktualność informacji zawartych na stronach.

2. Nowa, oficjalna wersja Pingwina, oznaczona numerem 4.0, zaczęła wchodzić w życie dopiero jesienią. Jedną z najważniejszych zmian jest inne traktowanie linków oznaczonych jako spam. Zamiast obniżać wynik strony, są one ignorowane.

3. Wprowadzenie dodatkowej aktualizacji o nazwie „Opos”. Nie jest to wprawdzie oficjalna wiadomość od Google, ale spora liczba specjalistów od pozycjonowana zauważyła, że wyniki wyszukiwania stały się dużo lepiej dopasowane do lokalizacji użytkownika, co ma być efektem działania właśnie tej zmiany.

4. Jedną z ostatnich zmian jest znaczna poprawa rezultatów wyszukiwania dla stron posiadających wersje mobilne.