Audyt SEO – kompendium wiedzy

Specjalnie dla naszych czytelników zebraliśmy kompleksowe informacje na temat audytów SEO. Chcemy odpowiedzieć na wszystkie pytania, które mogą paść w tym temacie. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Audyt SEO – co to w ogóle jest?

Jeśli chcemy wypozycjonować naszą witrynę internetową, dobrze byłoby najpierw przyjrzeć się samej stronie. Badanie strony pod kątem pozycjonowania to właśnie audyt SEO. Mówiąc ściśle – polega on na stworzeniu dokumentacji zawierającej zalecenia, uwagi oraz porady dotyczące konkretnej witryny internetowej. Dzięki temu programiści, redaktorzy, graficy i inne osoby współtworzące portal są w stanie usprawnić swoje działania i dopasować je do działań SEO.

Najpopularniejsze cele, dla których wykonuje się audyt to:

1)przeanalizowanie wszystkich elementów na stronie, które mogą mieć wpływ na pozycjonowanie,
2)ocenienie wcześniejszych optymalizacji i wskazanie tych elementów, które należy jeszcze zoptymalizować,
3)znalezienie elementów strony, które są problematyczne dla użytkowników i wskazanie ich Webmaster,

Przy wykonywaniu audytu SEO szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie optymalizacji kodu i treści na stronie internetowej. Firmy zajmujące się pozycjonowaniem i audytami, takie jak ta – audyt SEO, coraz częściej podkreślają, że Google lepiej ocenia strony przyjazne użytkownikom, szybkie i intuicyjne. Istotne jest także, by roboty indeksujące oceniły stronę, jako dostosowaną do najnowszych trendów użyteczności.

Kiedy przychodzi czas na audyt SEO?

Konieczność wykonania audytu SEO pojawia się w kilku sytuacjach.

Przede wszystkim z profesjonalnej usługi audytu powinniśmy skorzystać podczas tworzenia serwisu. Dzięki temu programiści i graficy zyskają dodatkowe wytyczne dotyczące dostosowania strony pod kątem SEO. W ten sposób już na etapie projektowania strony można uniknąć popełnienia wielu błędów, które później mogą być ciężkie do naprawienia.

Do ekspertów SEO dobrze jest zwrócić się także w momencie utworzenia strony internetowej. To właśnie w tym momencie do firm pozycjonerskich zgłasza się najwięcej osób. Audyt nowo utworzonych witryn polega przede wszystkim na ich ocenie pod kątem technicznym. Specjaliści zwracają uwagę właścicielowi portalu na zmiany, które powinien wprowadzić. Uwaga: audyt taki ma sens jedynie wtedy, gdy właściciel strony ma zamiar wprowadzić proponowane zmiany. Audyt można też spróbować wykonać samodzielnie – w internecie jest wiele narzędzi, które mają pomóc w działaniach tego typu.

Wiele firm przeprowadza audyt w momencie wprowadzania kluczowych zmian na stronie. Najlepiej przeprowadzić jeden audyt przed pierwszymi poprawkami, a drugi już po odświeżeniu witryny. Wtedy właściciel strony dowie się, gdzie powinien wprowadzić zmiany, a które rozwiązania są korzystne dla działań spod znaku SEO. Następny raport wskaże czy działania zostały wykonane poprawnie i odniosły zamierzony skutek. Na tym etapie audyt polega na ocenieniu szans rozwoju, wykryciu zagrożeń, przeanalizowaniu fraz kluczowych oraz treści, które mają się znaleźć na odświeżonej stronie.

Przeprowadzenie audytu SEO staje się nieodzowną koniecznością w sytuacji, gdy wyszukiwarka nałoży karę na stronę internetową. Witryna może zostać ukarana za spamerskie treści, linki przychodzące czy włam hackerski. W tej sytuacji audyt polega na analizie, w efekcie której powstaje raport przedstawiający istotę problemu oraz wskazujący na działania, które należy podjąć, by pozbyć się problemu. Najczęściej w takiej sytuacji wykorzystuje się narzędzie do zrzekania się linków oraz dąży się do usunięcia efektów włamania.

Praktycznie zawsze przeprowadza się audyt w sytuacji przejęcia strony przez kolejną agencję SEO lub przy rozpoczynaniu współpracy z niepozycjonowaną wcześniej stroną. Zweryfikowanie działań wcześniejszych firm pozycjonerskich czy osób, które się tym zajmowały jest konieczne. Należy ocenić czy wdrażana do tej pory strategia była skuteczna i bezpieczna. W przypadku nowych stron audyt polega przede wszystkim na analizie rynku oraz analizie widoczności strony w wyszukiwarkach.

Audyt SEO – jak to powinno wyglądać?

Na wstępie zaznaczamy, że nie istnieje coś takiego jak szablon czy wzór audytu SEO. Każda firma parająca się pozycjonowaniem tworzy własne wzorce tego typu dokumentacji. Przyjęło się, że wynikiem audytu powinien być wielostronicowy dokument tekstowy przypominający nieco publikację naukową.

Audyt SEO – zrób to sam!

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza właścicieli niewielkich firm, nie chce wydawać pieniędzy na profesjonalne audyty SEO, dlatego decyduje się na przeprowadzenie takiego audytu samodzielnie. Niektórzy chcieliby także nabyć wiedzy związanej z optymalizacjami czy pozycjonowaniem – dla nich stworzenie audytu może być świetnym wprowadzeniem w świat SEO. Znalezienie w sieci poradników pomagających przeprowadzić audyt strony internetowej nie jest niczym trudnym.

Poniżej przedstawiamy tematy, które warto poruszyć w raporcie SEO:

-widoczność strony w wynikach wyszukiwania (na jakie frazy strona się pojawia w wynikach wyszukiwania, jakie pozycje strona zajmuje przy wpisywaniu istotnych fraz kluczowych),
-tytuły stron (poprawność konstrukcji, powtarzalność sformułowań),
-meta description (poprawna konfiguracja, brak duplikatów),
-nagłówki H1-H6 (poprawność użycia),
-adresy URL (poprawność przekierowań),
-słowa kluczowe (optymalizacja treści pod kątem fraz kluczowych),
-grafika (szybkość wczytywania, rozmiar, konfiguracja opisów alternatywnych),
-roboty indeksujące (mapa witryny, plik robots.txt),
-treści (unikalność),
-szybkość ładowania.

Audyt SEO – co mi to da?

Audyt SEO może przynieść firmie wymierne korzyści, ale pod jednym warunkiem – wdrożone zostaną zapisane w nim wskazówki i naprawione błędy. Bez tego audyt staje bezwartościowym kawałkiem papieru.

Efektem audytu powinna być przede wszystkim poprawa pozycji strony w wyszukiwarce, zwiększenie ruchu na stronie, co w przypadku sklepu internetowego powinno się bezpośrednio przełożyć na zwiększenie sprzedaży. Dzięki audytowi dalsza promocja strony powinna być dużo prostsza.